Terária pro pralesničky
Pralesničky jsou stále více a více oblíbenými druhy chovanými v zajetí, nejčastěji chovaným druhém je Pralesnička batiková (Dendrobates auratus), kterou se nám daří i úspěšně odchovávat na naší prodejně. Pralesničky jsou neuvěřitelně krásné a svou barevností a chováním fascinující zvířata. Pralesničky jsou aktivní ve dne.
Žijí v tropických deštných lesích a na kakaových plantážích ve Střední Americe a na severozápadě Jižní Ameriky. Nejčastěji se zdržují v těsné blízkosti vodních toků. Terárium / paludárium bychom se měli snažit zařídit tak, aby se co nejvíce přiblížilo jejich přírozenémů prostředí. Na zadní stěnu (případně i boční) můžeme nalepit pozadí imitující skálu nebo kůru, vnitřní prostor terária rozčleníme větvemi, korkovou kůrou, kokosovými skořápkami a dalšími dekoracemi a úkryty. Kromě přírodních větví lze použít i liány nebo révové kořeny, apod. Rostlny do terária volíme buď živé (Ficus pumilio, Scindapsus, Phylodendron scandens, kapradiny, mechy - jávský mech, tilandsie a broemélie - ty jsou důležité k rozmnožování pralesniček) nebo umělé, můžeme je i vhodně kombinovat.
Terárium/paludárium: pro jeden pár pralesniček je vhodné terárium/paludárium o rozměru alespoň 50x40x50cm, případně 60x40x50cm. Z důvodu teritoriálních nároku je pro chov většího počtu pralesniček potřeba terárium větší (60x40x80cm, 60x50x90cm, apod.). Důležité je dobré odvětrávání terária, ideálně samovolným prouděním vzduchu přes perforovaný hliníkový plech pod posuvnými dvířky a ve stropě terária.
Osvětlení: pralesničky žijí v podrostu stromů deštných pralesů, nevyžadují proto příliš výrazné světlo, mělo by se co nejvíce blížit dennímu spektru, aby nestrádaly rostliny uvnitř paludária. Pomocí výhřevných žárovek , případně v kombinaci s výhřevnou deskou nebo kabelem zajistíme odpovídajíc tepletu v teráriu, můžeme kombinovat i s UVB žárovkami nebo zářivkami, ale pouze nejslabší typy (2.0). Tyto světelné a tepelné zdroje můžeme osadit do lamp, dvojlamp nebo keramických objímek se stínítkem. Teplota v teráriu/paludráiu by se měla pohybovat v rozmezí 22-26 °C, neměla by vystoupat nad 28 °C. Vypnutím světelných a tepelných zdrojů zajistíme noční pokles o 3-5°C. Pro řízení doby svícení lze použít spínací hodiny.
Vlhkost: V paludáriu je nutná vysoká vlhkost 70-80% přes den a v noci až 90%. Toho docílíme buď ručním nebo automatickým rosením ráno a večer. Dobré je mít v paludáriu i nádobku s vodou nebo jezírko, aby se žabky při nedostatečné vlhkosti mohli navlhčit. Rosit musíme měkkou vodou.
Krmivo: Potravu pralesniček ve volné přírodě zahrnují převážně mravenci. V zajetí jsou dobrou potravou malí cvrčci (na naší prodejně můžete zakoupit velikost 4M), octomilky nebo chvostoskoci. Čím menší potrava tím lépe. V zajetí se musí obalovat potrava ve vitamínech určených přímo žabkám a to při každém krmení nebo obden.
Nejprodávanější
Skleněné terárium s dvojitým větráním a posuvnými dvířky v přední stěně terária.