Terária pro gekony
Nejčastěji chovaným druhem gekona u nás je Gekončík noční - Eublepharis macularius vzhledem k relativně nenáročnému chovu a nízkým nárokům na prostor bývá prvním terarijním zvířetem mezi začátečníky.
Ve volné přírodě žijí gekončíci noční převážně ve skalnatých oblastech v jeskyních, v úkrytech pod kameny, kusy kůry apod. V teráriu bychom jim měli pomocí kamenů, kořenů, kůry a jiných dekorací tyto podmínky co nejvíce napodobit.
Terárium: gekončíci jsou relativně nenároční na prostor - pro skupinu jednoho samce a dvou samic by měla být velikost terária alespoň 60x40x40cm, pro jednoho gekončíka 50x30x30cm. Pro větší skupinu samce a více samic potom velikost terária úměrně větší (80, 100cm na délku). Důležité je dobré odvětrávání terária, ideálně samovolným prouděním vzduchu přes perforovaný hliníkový plech pod posuvnými dvířky a ve stropě terária.
Osvětlení: vzhledem k večerní a noční aktivitě gekončíků nočních je důležitá hlavně teplota, intenzita světla není tak důležitá. UV záření je při chovu gekončíků zbytečné. Pomocí výhřevných žárovek , případně v kombinaci s výhřevným kamenem nebo topnou podložkou dokážeme zajistit gekončíkům odpovídají teplotní podmínky. Výhřevné žárovky můžeme osadit do lamp nebo keramických objímek se stínítkem. Teplota v teráriu by se měla pohybovat v rozpětí 25-38 °C - v místě vyhřívání 35-38 °C, ve zbytku terária potom teplota nižší. V noci potom vypnutím výhřevných zdrojů zajistíme přirozený pokles teploty v teráriu. Pro řízení doby svícení, která by měla být ideálně 10-12 hodin, lze použít spínací hodiny.
Substrát: Do terária pro gekončíky je vhodný jemný křemičitý nebo pouštní písek. Barvu písku můžeme zvolit od přírodní žluto-béžové varianty, po červený nebo černý písek. Písek by neměl být prašný, mohl by gekončíkům způsobit dýchací problémy.
Krmivo: gekončíci jsou převážně hmyzožravci, jako krmivo si můžeme tedy vybrat z různých druhů hmyzu - cvrčky, sarančata, červy, apod.). Pravidelně přidáváme vitamíny a minerály pro zdravý růst a dobré prospívání.